Ogrzewanie domu gazem płynnym – o czym trzeba pamiętać?
Decyzja o wyborze sposobu ogrzewania domu jest bardzo ważna w kontekście sprawnego funkcjonowania całego gospodarstwa domowego. W Polsce na popularności zyskuje ogrzewanie gazem płynnym – za stosowaniem tego rozwiązania przemawia kilka istotnych przesłanek.
Ogrzewanie domu gazem płynnym – dlaczego warto?
Doradcy z firmy Amerigas wskazują parę ważnych powodów, dla których warto postawić na ogrzewanie na gaz płynny – jest ono uważane za znakomitą alternatywę dla ogrzewania gazem ziemnym i nie tylko. Instalację zbiornikową da się zamontować praktycznie wszędzie i nie jest do tego potrzebna żadna specjalna infrastruktura. Gaz płynny to paliwo czyste i ekologiczne, spalające się prawie w całości bez powstawania szkodliwych dla środowiska produktów ubocznych. Poza tym pod względem kaloryczności gaz płynny kilkukrotnie przewyższa sporo paliw stałych. Jest też bardzo wydajny, dzięki czemu zawartość jednego zbiornika starcza na dość długo – napełnia się go średnio raz na pół roku.
Ogrzewanie domu gazem płynnym a pozwolenie na budowę
W sytuacji, kiedy pojemność zbiornika nie przekracza 7 m3, pozwolenie na budowę nie jest wymagane. Niemniej montaż instalacji zbiornikowej należy zgłosić stosownym organom, które muszą zatwierdzić jej odbiór. Ponadto instalacja podlega obowiązkowym przeglądom. Wszystko to ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom. Wszelakie nieprawidłowości związane z działaniem instalacji trzeba natychmiast zgłaszać firmie, która ją montowała na posesji.
Ogrzewanie domu gazem płynnym a wybór zbiornika
O skuteczności instalacji na gaz płynny w ogromnej mierze decyduje wybór odpowiedniego zbiornika. Dostępne są modele naziemne i podziemne o różnej pojemności. Zbiorniki naziemne zdecydowanie najlepiej zdają egzamin na większych posesji – trzeba bowiem liczyć się z tym, że ingerują w przydomowy krajobraz. Stosuje się je na terenach, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki. Z kolei w przypadku zbiorników podziemnych poziom wód gruntowych musi być niski. Świetnie się one sprawdzają na mniejszych działkach.