Co robić, gdy w mieszkaniu brakuje miejsca na przechowywanie przedmiotów?

Co robić, gdy w mieszkaniu brakuje miejsca na przechowywanie przedmiotów?

Odwiedzając różne mieszkania często dostrzegamy, że występuje w nich problem nadmiaru przedmiotów, które pozostają na wierzchu, bo nie ma gdzie ich schować. Takie przeładowanie przestrzeni stwarza negatywne wrażenie chaosu i braku uporządkowania. Ten stan rzeczy przeszkadza wielu osobom, jednak zwykle odkładają na przyszłość uporządkowanie przestrzeni, bo albo nie wiedzą jak się za to zabrać albo myślą, że będzie to trwało bardzo długo.

Z czego wynika przeładowanie powierzchni przedmiotami?

W idealnie uporządkowanym i zaprojektowanym mieszkaniu większość przedmiotów codziennego użytku jest pochowana. Większość mieszkań na co dzień jednak wygląda inaczej. Wynika to z kilku przyczyn. Pierwsza z nich to złe zaprojektowanie pomieszczeń i brak odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania w zamkniętych szafkach. Bardzo często w sposób nieprzemyślany kupujemy meble i regały, gdzie większa część miejsca jest odkryta. Wyglądają one bardzo dobrze w sklepie i na zdjęciach poglądowych, jednak w codziennym życiu to tam tworzy się chaos. 

Drugi powód przeładowania przedmiotami to posiadanie ich w zbyt dużej ilości. Skłonność do przesadnych zakupów często idzie też w parze z brakiem umiejętności wyrzucania przedmiotów starych, niepotrzebnych czy nienoszonych od dawna.
Na samym końcu powodów tworzenia się domowego bałaganu jest brak odpowiednich nawyków u domowników. Chodzi tu przede wszystkim o to, by każdej rzeczy przyporządkować stałe miejsce a później od razu te przedmioty odkładać na miejsce.

Jak poradzić sobie z nadmiarem przedmiotów i brakiem miejsca?

W zdecydowanej większości przypadków wystarczy pozbycie się niepotrzebnych rzeczy i zrobienie od nowa porządku w poszczególnych szufladach i na półkach. Jeśli chodzi o pozbywanie się niepotrzebnych przedmiotów to należy robić to regularnie. Przy tej okazji można też lepiej posegregować przedmioty, które będą jeszcze używane. Jeśli chodzi o nadmiar przedmiotów to najczęściej występuje on w kategorii ubrania oraz tekstylia domowe. Warto wiec przejrzeć swoje bluzki, sukienki i kurtki. Wyrzucić należy ubrania, które są zużyte i wyblakłe. Pozbywamy się także ubrań, które są za małe albo takich, które od bardzo dawna nie były noszone. Ubrania w dobrym stanie można sprzedać z pomocą Internetu albo przekazać do punktów charytatywnych. Jeśli zaś chodzi o tekstylia to w wielu domach przez lata przechowywane są obrusy, bieżniki, serwetki, które dawno są już niemodne i pewnością nie będą używane. Przejrzeć należy też firany, zasłony i pościel. Regularnie należy wyrzucać zużyte ręczniki oraz ściereczki kuchenne.

Gdy wyrzucimy znaczną część niepotrzebnych przedmiotów i wszystko ładnie poukładamy zwykle udaje się zyskać nową, wolną przestrzeń. Będzie można tam pochować przedmioty, które do tej pory były na widoku. Jeśli jednak nadal brakuje nam miejsca to znak, że trzeba pomyśleć o pewnych rozwiązaniach usprawniających. Problem ten występuje przede wszystkim w małych mieszkaniach typu kawalerka, gdzie faktycznie trudno jest pochować wszystkie przedmioty. Gdy nie mamy możliwości dostawienia nowych mebli, możemy rzeczy takie jak na przykład dokumenty czy pamiątki pochować do ozdobnych pudeł i ułożyć je w górnej części mebli. Osoby, które mają za mało miejsca powinny pamiętać o tym, by układać rzeczy pionowo, szczególnie w szufladach i wysuwanych koszykach.

1 thoughts on “Co robić, gdy w mieszkaniu brakuje miejsca na przechowywanie przedmiotów?

  1. A może istnieje problem ze zbieractwem? Jeśli dobrze się zastanowić, to większość przedmiotów okaże się zbędna.

Comments are closed.